Saklıkent Hakkında

Dalaman Transfer

Saklıkent Hakkında

9 Mart 2018 Bölgemiz 0
Saklikent

Saklıkent

Saklıkent Hakkında Merak Edilenler.

  • Saklıkent Otelleri
  • Saklıkent Airport Transfer
  • Saklıkent Araç Kiralama

 

Saklıkent Türkiye`nin en büyük kanyonudur. Fethiye ilçesi sınırları içinde bulunmakta ve şehir merkezine uzaklığı 30.7 km olup, tahmini olarak Fethiye'den 0.5 saat sürmektedir. Eşen çayının bir kolu olan ve Antalya - Muğla İl sınırı çizen Karaçay deresi üzerinde bulunmaktadır. Saklıkent yaklaşık 15 yıl önce bir çoban tarafından keşfedilmiştir. Saklıkent doğal güzelliği nesiller boyu kalması için 06 Haziran 1996 tarihinde bakanlar kurulu kararıyla milli park yapılmıştır. Bölgede Jeep Safari, Dağcılık, trekking gibi birçok alternatif etkinlik yapılabilmektedir.

 

Saklıkent kanyonunun yaklaşık uzunluğu 18 Km. olup ve yüksekliği ortalama 200 mt. bazı yerlerde ise 600 mt. ye kadar çıkabilmektedir. Genişliği ise, yer yer 20-30 mt. arasında değişmekte ve kanyon bazı bölümlerde daralmakta ve bu bölümlerde gökyüzünü görmek mümkün olmamaktadır. Kanyonun yamaçlarında birbirlerinden farklı yüksekliklerde yirmiye yakın irili ufaklı mağara mevcuttur. Sınırları içinde Fethiye (Bağlıağaç, Kayadibi ve Arsa), Kaş (Aklar, Y.Çamlıköy ve Y.Palamut) köyleri bulunmaktadır.

 

Saklıkent'te gezecekseniz sizlere tavsiyem yola sabah çıkmanız, yazın öğle saatlerinde güneş kanyona dik bakacağından gezinizin tadını tam olarak çıkartamayabilirsiniz. Saklıkent'te sizleri bekleyenler ise balık yiyebileceğiniz balık çiftlikleri, yazın bile iliklerinizi donduracak kadar soğuk kaynak suları ve de otantik yerlerde bölge halkının kendi elleriyle hazırlayıp sundukları gözleme ve ayran.

 

 

Nasıl Gidilir?

Dalaman Havaalanı Saklıkent'e en yakın havaalanıdır. Fethiyeden otobüsle Saklıkent'e ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerden Fethiye'ye otobüs seferi yapan çok sayıda firma bulunmaktadır.

Saklıkent ile bazı şehirlerimiz arasındaki uzaklıklar da şöyledir:

• Saklıkent-Dalaman Havalanı 63.3 Km

• Saklıkent-Marmaris 110 Km

• Saklıkent-İzmir 295 Km

• Saklıkent-İstanbul 506 Km

• Saklıkent-Ankara 490 Km

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir