Kelebekler Vadisi

Dalaman Transfer

Kelebekler Vadisi

9 Mart 2018 Genel 0
Kelebekler Vadisi

Kelebekler  Vadisi Fethiye ilçemizin Ölüdeniz beldesi sınırları içerisinde fakat hem Fethiye hemde Ölüdeniz'e  bir hayli uzak ve sarp kayalıkların arasında bulunur. 

   Ulaşım imkanlarının kısıtlı olması ve koruma altında bulunması sebebiyle kelebekler vadisi el değmemiş güzelliktedir.Vadiyi oluşturan dağlar üzerinde yaşayan ender canlılar nedeniyle Dünya mirası olarak korunması önerilen 100 dağdan biridir bununla birlikte 8 Şubat 1995'de 1. derecede doğal sit alanı ilan edilmiş, her türlü yapılaşma yasaklanmıştır.

Vadiye Kelebek vadisi ismini kazandırarak daha fazla üne kavuşmasına, ismi sayesinde  birçok kişinin görmek istediği ve merak ettiği yerler arasında ilk sıralarda bulunmasına vesile olan; vadide yaşayan kaplan kelebeğidir. Fotoğrafçı Rıfat Kılar bir seyahatinde buraya gelerek vadiyi görmüş ve vadinin kelebek vadisi olarak tanınmasında büyük rol oynamıştır.  

 

Kelebek Vadisinin tarihi M.Ö. IV yy. Likya'lılara dayanır. Likya'lılar Kelebek Vadisinin hemen üst tarafında şuanki adıyla Uzunyurt genelde bilinen adı ile Faralya adı ile anılmaktadır. Burayı keşfeden Likya medeniyeti sonrası Bizans ve Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Halen bölgede geçmiş dönemlere ait çok fazla sayıda tarihi eserler bulunmakta ve bulunmaya devam etmektedir.

Vadinin toplam alanı 130 dönüm kadardır, bu alanın 90 dönüm kadarı şuan turistik amaçlar için kullanılmaktadır. Vadinin yerli ve yabancı turistlere hizmet vererek ülke ekonomisine katkı sağlamaya 1986 yıllarında başlamıştır.

Bu tarihe kadar Vadi ve çevresi düzenli ve turistik hizmetler bakımından sıfıra yakındı turizme kazandırılma çalışmalarından sonra Kelebekler vadisi ve çevresinde bulunan imara açık alanlarda doğayı bozmamaya özen göstererek çok güzel kullanışlı ve ülkemize yakışır şekilde hizmet veren tesisler kurulmaya başlamıştır.

Kelebek Vadisi içerisine doğanın ve doğallığının aynı kalarak bozulmaması hem de vadiye gelen turistlerin ihtiyaçlarına çözüm olması açısından günlük 500 kişiye hizmet verebilecek çevreye uyumlu ve doğal tesisler kurulmuştur. Kelebekler Vadisinin bir bölümünde organik tarım yapıldığını görmek mümkündür .

Kelebek Vadisi ülkemizde kamp ve doğa turizmine hizmet veren en nadide yerler arasında gösterilmektedir. Kelebekler Vadisini 1 Mart -1 Kasım arasında çok fazla yerli ve yabancı turist görmek için akın etmektedir. Bu yoğunluğa bölgede hizmet veren küçük işletmeler hizmet vermektedir. Vadide konaklama ihtiyacı karşılamak için çadır veya bungalov evler bulunmaktadır.Vadide kamp yapanlara elektrik vadi işletmecisi tarafından sağlanmaktadır, yani vadi içerisinde elektrik yoktur. Kampçılara ve konaklayanlara elektrik ancak günde 3 defa verilebilmektedir. 

Ulaşım sadece Ölüdeniz üzerinden deniz yolu ile sağlanmaktadır. Kara yolu ile vadiyi oluşturan dağlara kadar ulaşım imkanı vardır ancak dağların yapısı nedeniyle vadiye inmek bir hayli zordur.

Nasıl Gidilir?

Dalaman Havaalanı, Kelebek Vadisi'ne en yakın havaalanıdır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerden Fethiye'ye otobüs seferi yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Fethiye'den gün boyu Ölüdeniz'e  ve Uzunyurt köyüne şehir içi dolmuşları bulunmaktadır bu dolmuşlar ile Fethiye'den yaklaşık 1 saatte ulaşım sağlayabilirsiniz..

Kelebek Vadisine erişim için son ulaşılan kara noktası Ölüdeniz'dir. Ölüdeniz ile bazı şehirlerimiz arasındaki uzaklıklar da şöyledir:

Ölüdeniz-İstanbul arası 732 km.Ölüdeniz-Ankara arası 662 km.Ölüdeniz-İzmir arası 372 km.Ölüdeniz-Antalya arası 237 km.

Faydalı olabilecek bazı Bağlantılar

  • Kelebek Vadisi Otelleri 
  • Kelebek Vadisi Airport Transfer
  • Kelebek Vadisi Araç Kiralama

Dalaman - Dalyan - Fethiye - Göcek - Marmaris - Ölüdeniz - Akyaka - Datça - Saklıkent - Kelebekl Vadisi - Ekincik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir