Göcek

Dalaman Transfer

Göcek

9 Mart 2018 Genel 0
Göcek
  • Göcek Otelleri
  • Göcek Airport Transfer
  • Göcek Araç Kiralama

   Göcek, Fethiye körfezinin kuzeybatısında yer alan, koylarının güzelliğiyle ünlü 2713 nüfuslu bir beldedir. Antik çağda Likya sınırları içinde kalan Göcek, Karia ve Likya toprakları arasında sınır kabul edilen Dalaman Çayı'na yalnızca 20 km., Pamfilya'ya 200 km. uzaklıktadır. Bölge antik çağdan sonra da Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ait pek çok iz taşır.

Arkeolojik kalıntıların, anıtların yanı sıra, özellikle dünyayla iletişimi zayıf olan dağ köylerinde binlerce yılın birikimi olan kültürel ve etnografik zenginliği yaşamak mümkündür.

Dalaman Havaalanına 24 km. uzaklıktadır. Antalya, İzmir gibi merkezlere ulaşım kolaylığı ve Bodrum-Antalya mavi yolculuk rotasının merkezinde yer alması nedeniyle özellikle yabancı yatçılar arasında popüler bir yat merkezidir. Göcek doğal güzelliklerinin yanında, endemik bitki türlerini de barındırması nedeniyle Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamına alınmıştır. Deniz Temiz Derneği de Göcek koylarını her sezon Göcekliler'le birlikte temizleme çalışması yapmaktadır. Göcek koyları temizliği, sakinliği ve güvenli olmasıyla her yıl dünyaca tanınmış birçok ismi ağırlamakta ve basında sık sık yer almaktadır.

Yat Turizmi

Göcek yat turizmi için ideal bir yeryüzü cennetidir. Gerek yatlar gerekse sahilden kalkan günübirlik gezi teknelerinde gün boyu gezebilir, denize girebilir ve lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. On iki adayı kapsayan bu yolculukta, yatların geceleme yaptığı Yassıcalar, Tersane Koyu, Kleopatra Hamamı, Boynuz Bükü, Bedri Rahmi Koyu gibi yerler gezilip akşama doğru limana dönülür. Son yıllarda yapılan marinalarla yat bağlama kapasitesi 850 yata çıkmıştır. Bugün Göcek bu özellikleri sayesinde Akdenizin en popüler yatçılık merkezlerinden biridir.

Göcek çarşısı yabancı yat yolcularına hitap edecek şekilde çeşitlenmişdir. Burada birçok hediyelik eşya satan dükkan bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Muğla-Fethiye Karayolu üzerinde bulunan Göcek'e İstanbul'dan özel araçla gidecekseniz, İzmir-Aydın-Muğla hattını takip ederek Sakar geçidinden inip Köyceğiz ve Dalaman'ı geçerek ulaşabilirsiniz. En kolay ulaşım, İstanbul ve Ankara'dan yapılan uçak seferleridir. Dalaman Havalimanı'na ulaştıktan sonra Fethiye'ye devam edeceksiniz, rampayı indikten sonra sağda benzin istasyonunu göreceksiniz. Bu sapaktan 1 km ötesi, Göcek'tir.

Dalaman- Dalyan- Fethiye- Göcek - Marmaris - Ölüdeniz - Akyaka - Datça - Saklıkent - Kelebek Vadisi - Ekincik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir