Datça Hakkında

Dalaman Transfer

Datça Hakkında

9 Mart 2018 Bölgemiz 0
Datça

Datça

Datça Hakkında Merak Edilenler.

  • Datça Airport Transfer
  • Datça Araç Kiralama

Datça, Ege Denizi ile Akdeniz'in birleştiği konumda sanki bir ada edasıyla denizi böler. Datça, Marmaris'ten yaklaşık 60 km daha batıdadır. Yunanistan'ın Limmi adasına feribot ile 1 saatte gidilebilir. Datça'ya en yakın yerleşim yeri olan Marmaris üzerinden tüm Türkiye'ye istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz veya 2 saatlik mesafede yer alan Dalaman Havalimanı sayesinde tüm dünyaya açılabilirsiniz.

Her medeniyetten bir iz görebilirsiniz bu bölgede. Datça'da bilinen tarih M.Ö 2000'lerde Karlar ile başlamıştır. En çok meşhur olduğu dönem, M.Ö 1000 yıllarında Yunanistan'dan göçüp yerleşen Dorlar dönemidir. Şu anki Burgaz bölgesinde uygarlıklarını geliştirmiş ve adına da meşhur Knidos demişlerdir. M.Ö. 500'lere kadar Knidos Dorlar'ın merkezi olmuş sonrasında Lydia devletinden Perslerin egemenliğine girmiştir. Bölgedeki en önemli tarihi kalıntılar Knidos şehri ve ağırlıklı olarak Roma döneminde yapılan kiliselerdir. Knidos şehri en gelişmiş döneminde nüfusunun 70.000'e ulaştığı bilinmektedir. Bölgedeki nüfus, Roma imparatorluğun son dönemlerinde çeşitli nedenler yüzünden 1.000 kişiye kadar gerilemiştir. Bölge 13 YY Menteşoğulları'nın hâkimiyeti altına girerek Türklerle tanışmış 15 yy da ise Osmanlı imparatorluğuna katılmış ve Datça adını almıştır. Sultan Reşat döneminde kısa bir süre Reşadiye olarak anılsa da Cumhuriyet döneminde Datça ismine tekrar kavuşmuştur.

Datça deyince önce aklımıza temiz ve nemsiz havası sonra dillere destan Badem ağaçları gelir.

Tabi Datça bunlarla da sınırlı değildir; güzel koyları, eşsiz sahilleri bitki örtüsü, tarihi yapıları ile birçok görülmesi gereken yere sahiptir. Datça'ya gidildiğinde görülecek yerler; rüzgâr değirmenleri, Mesudiye köyü plajı, Kızılbük, Hayıtbük, Palamut Bükü, Alamutbükü ve elbette ki Gebekum. Bunun yanında Knidos antik kentini de görmemek olmaz. Datça'da sanki güneş hiç gitmez daha doğrusu kış hiç gelmez. Sanki Datça dinlenmek, hayatta bir an durup nefes almak bedenimizle ruhumuzla, ömrümüzü uzatmak için yaratılmış.

Nasıl Gidilir?

Dalaman Havaalanı Datça'ya en yakın havaalanıdır. Marmaristen otobüsle Datça'ya ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerden Datça'ya otobüs seferi yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Bodrum ile Datça arasında feribot seferleri vardır.

Feribot seferleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için;
Tel : +90 252 712 21 43

Datça ile bazı şehirlerimiz arasındaki uzaklıklar da şöyledir:

Datça-Dalaman Havalanı 155 KmDatça-Marmaris 70 KmDatça-İzmir 345 KmDatça-İstanbul (Feribot) 790 KmDatça-Ankara 825 Km

Dalaman- Dalyan- Fethiye- Göcek- Marmaris - Ölüdeniz - Akyaka - Datça - Saklıkent - Kelebek Vadisi - Ekincik

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir