Dalaman

Dalaman Transfer

Dalaman

Dalaman Hakkında Merak Edilenler.

Dünyada Tren Uğramayan Tek Tren Garı...


Mısır’ın son hıdivi yani valisi olan Abbas Hilmi Paşa, sahibi bulunduğu Dalaman’a 20. yüzyılın başlarında bir köşk, İskenderiye’ye de bir istasyon binası inşa ettirmek istemiş ve projeleri Fransızlara hazırlatmıştır. Ancak, Fransa’dan malzemeleri getiren gemiler güzergâhı karıştırınca İskenderiye’de mükemmel bir köşk yapılmış, Dalaman da dünyanın tren yolu bağlantısı olmayan ilk ve tek istasyon binasına kavuşmuştur
    
Dalaman, Muğla ilinin bir ilçesidir. Muğla'nın turistik yörelerine havaalanı vasıtası ile turist girişlerini, dolayısı ile ilçenin ekonomisini etkilemektedir. Dalaman Havalimanı'na artan yolcu trafiğini karşılamak amacı ile yeni tesisler yapılmıştır. Göcek koyları olarak bilinen Dalaman ilçe sınırları içerisinde kalan koylar, yat turizmi için çok elverişlidir. Kurşunlu, Akbükü, Göbün, Boynuzbükü, ve Sarsala koyları bunların başlıcalarıdır. Dalaman'ın hemen hemen her yerinde tarihi kalıntılara rastlanır. Kapıdağı, Şerefler, Kayadibi, Çöğmen, Gürleyik ve Bozbel köylerinde yoğun bir şekilde bulunan tarihi kalıntıların en önemlileri kaya mezarları, kaleler, su sarnıçları, türbeler, antik şehirler, köprüler manastırlar ve tarihi su değirmenleridir.
                           

    Dalaman Çayı
Dalaman Çayı, çevrede yer alan turistik tesislerin konukları ve rafting meraklılarının uğrak yeri. Dalaman Çayı'ndaki etkinlikler, tüm araç ve gereçleri karşılayan rafting acenteleri tarafından düzenleniyor. Demirli Köyü Akköprü altından başlayan 14 km.lik rafting turları, gün boyunca devam ediyor. Fotoğraflar çekiliyor, kır lokantalarında yemek yeniyor, neşe içinde günü tamamlayan turistler yine kendilerini getiren minibüslerle otellerine bırakılıyor. Zorluk derecesi 2'yi geçen etaplar başlangıç noktası olan Kemerli Köprü'nün 15 km. yukarısında bulunuyor. Bot, kürek, can yeleği, kask gibi malzemeler acente tarafından karşılanıyor. Önceden sigortalanmış turistlere rafting sonunda günün anısına sertifika veriliyor.

     

 Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Mekanlar
Tarihi YerlerKapıdağı'nda Lidai, Lissay, Crya ve Kleopatra HamamıŞerefler'de Kozpınar (Kalynda) ve kaya mezarlarıKargınkür'ünde türbeGürköy'de Demirci çarşısıKaraağaç'da manastır ve medreseGökdağ'da Likya kaya mağaralarıAsma (eski) köprüTarihi AkköprüKayadibi'nde Likya kaya mezarlarıKavacık'ta Hippokome Antik KentBozbel'de Oktopolis Antik Kentin uzantısı sur ve kaya mezarlarıGürleyik'te Hisar ve ılıcaTİGEM İdari binasıMesire YerleriSansu-Hurmalı koyu arası, deniz kıyısıTİM içinde çay boyu, Şahin Tepesi ve Gökdağ HarabeleriAkkaya yöresiKozpınarGürleyik Çal DeresiÇöğmen'de Üçgül, Dumlu ve Akpınar yaylalarıÇal, Şimşir ve Aygır dağlarının doruklarıHürriyet ve Altıntaş mahallerinde günlük (sığla) ormanlarıDalaman Çayı üzerinde Akköprü ile kanyonKırcagedre mahallesiNasıl Gidilir?
Hava yolunu tercih edenler haftasonları günde 300'ü aşkın uçağın sefer yaptığı Dalaman Havalimanı'na iniyorlar. Karayolunu tercih edenler İzmir-Aydın-Çine ve Muğla üzerinden 670 rakımlı Gökova Körfezi manzaralı Sakar Geçidi'nden inip, Fethiye yönüne Köyceğiz'i geçince Ortaca'dan Dalaman'a varabilirler. İstanbul'dan yolculuk 11-12 saat sürüyor. Dalaman Çayı'na gitmek için Beyobası kavşağından devam ederek rafting başlangıç yeri olan Akköprü'ye ulaşılıyor.