Akyaka Hakkında

Dalaman Transfer

Akyaka Hakkında

9 Mart 2018 Bölgemiz 0
Akyaka

Akyaka

Akyaka Hakkında Merak Edilenler.

 

Muğla'dan karayolu ile Marmaris'e doğru giderken Sakar Tepesine tatlı bir tırmanışınız başlar. Bu tırmanışın ardından Gökova Körfezi'ne ve Ovası'na doğru kıvrıla kıvrıla bir inişe başlarız ki hemen ilk kıvrımda durup bu eşsiz güzelliği durup seyretmek istersiniz. Yüzünüze vuran rüzgarı doyasıya hissetmek Sakar Dağı'nın size bir armağanıdır.

Tepeden aşağıya doğru yani Gökova'nın kalbine doğru inerken hemen bir yol sapar sağa doğru Akyaka levhasıyla birlikte. Bu yol sizi ormanın içinden denizin seyrini kendinizi daha da kaptırarak beldenin merkezine getirir. Oracıkta kendinden emin bir şekilde; kucağını Gökova Körfezi'ne açmış, dirseğini bütün ahengiyle kos koca bir ovaya yaslamış ve sırtını da o Sakar Dağı'nın endamına güvenircesine yaslayan Akyaka Beldesi. Doğasıyla, ortamıyla, huzuruyla ve hepsi birbirinden çekisi güzellikteki ahşap işlemeli evleriyle hayalinizdeki cennetiniz.

 

Akyaka da mimari diğer yerlere nazaran görülmesi değer bir yapıya sahiptir. Bitişik yapılaşma olmayan, Ula ilçesinin eski evleri örnek alınarak günümüzün modern mimarisi ile birleştirilmiş ve Akyaka'ya has bir sentez oluşturulmuştur. Doğal güzelliğe zıtlık yaratmayan içinde ve dışında ahşap işlemeleri bol, yöreye özgü Muğla Bacalarıyla iki katlı çiçekli bahçeleriyle evler inşa edilmiştir. 1983 senesinde AĞAHAN Mimarlık ödülünü; mimarlık eğitimi olmamasına karşın kendi yaptığı ve geleneksel mimariyi taşıyan eviyle Nail ÇAKIRHAN sahip olmuştur.

 

Tarım arazisi, zeytinlik alanları harici Akyaka'nın etrafı gür ve sık çam ormanları ile çevrilidir. Deniz ve orman iç içe girmiş doğal bir güzellik oluşturuyor. Hatta o kadar ki çam ağaçlarının denizin üzerine uzanan dallarından kendini denize bırakanları bile görebilirsiniz. Yürüyüş yapabileceğiniz alanlar, fotoğraf arşivinize ekleyebileceğiniz kareler, günlük geziler, su sporları, balık avcılığı, dalgıçlık, yamaç paraşütçülüğü, piknik alanları ve balık restoranları ile size çeşitli imkanlar sunar.

Akyaka'da birçok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Günlük hepsi taze ve köy üretimi sebze pazarı, balık restoranları, aperatif atıştırabileceğiniz ekonomik lokantalar, zengin çeşitleriyle marketler, PTT, oteller, pansiyonlar, beldede yaygın olan apartlar, orman kampı, terzisi, camcısı, kasabı, hırdavatçısı ile hizmetinizde.

Akyaka'nın havası fazla nemli olmadığından sıkıcı değildir. 9 aya yakın bir dönem güneşli ve sıcak geçer, hatta güneşli kış günleri sobaya ihtiyacınız dahi olmaz.

Neler Yapılır

Akyaka'da alternatif olarak gidip görebileceğiniz deniziyle, sahiliyle, ormanıyla ve güzel bir Kadın Azmağı (su kaynağı) ile birçok doğal güzellik var. Ayrıca kuşlarla ilgileniyorsanız zengin bir nüfus ve çeşitliliğe sahip kuşları özellikle sabahın erken saatlerinde doyasıya gözlemleyebilirsiniz. Hepsinin birbirilerinden güzellikleri ve insana yaşattığı duygular farklı.

Akyaka'da aileye ve bireysel olarak konaklama imkanları oldukça geniş ve elverişli. Tabii ki önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Genelde aileler geniş apartları, çiftler ise pansiyonları tercih etmekteler. Pansiyon ve oteller kahvaltı dahil fiyatları olmakla birlikte apartlarda mutfak sistemi kurulmuş olup kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında beldede yüzme havuzlu lüks villalarda bulabilmeniz mümkündür.

Nasıl Gidilir?

Akyaka, Dalaman Havalimanına 70 km. uzaklıktadır.

Dalaman- Dalyan- Fethiye- Göcek- Marmaris - Ölüdeniz - Akyaka - Datça - Saklıkent - Kelebe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir