EKİNCİK

                                EKİNCİK

·  Ekincik Airport Transfer

·  Ekincik Araç Kiralama


Ekincik, Marmaris ile Köyceğiz arasında kalmış eşsiz güzellikte bir koy ve yerleşim yeridir. Ulaşım Marmaris'ten tekne ile veya Köyceğiz'den karayolu ile sağlanır. Ekincik'e karayoluyla gitmek için Köyceğiz'den Hamitköy üzerinden Köyceğiz gölünün manzarasını seyrederek ilerliyorsunuz. Köyceğiz'den Ekincik'e giderken ender güzellikte bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Öncelikle Köyceğiz gölü kenarında sultaniye kaplıcalarına doğru ilerlerken Türkiye'de çok az yerde görebileceğiniz çam ağaçlarındaki kartal yuvalarını görebilirsiniz. Köyceğiz gölünü arkanıza aldıktan sonra artık Ekincik ile aranızda son bir tepe kalıyor, tepeden aşağı inmeye başlayınca Ekincik köyü ve koyu ayaklarınızın altında. 

Köyceğiz'e geniş bir asfalt yolla bağlandıktan sonra Ekincik'in ziyaretçi sayısı hızla artmaya başladı. Artan ziyaretçi sayısını karşılamak için yol kenarlarında ve Ekincik sahilinde irili ufaklı birçok pansiyon ve motel kurulmuştur.
Eski adı Kürkçüler olan Ekincik halkının bir zamanlar geçimlerini hayvancılık ve zeytincilik ile sağlamaktaydılar ancak gelen turist sayısının artması ve bölgenin isminin duyulması ile birlikte geçim kaynağı olarak turizm önemli bir yere gelmiştir.

Ekincik koyu mavi yolculuk yapanlar için önemli bir duraktır, günde ortalama 50-60 yat demirler Ekincik'te koyları gezmek ve denize girmek haricinde başka etkinlikler de yapabilirsiniz. Örneğin Ekincik kooperatifine bağlı tekneler ile günübirlik çevre turlarına katılıp Dalyan iztuzu plajı, Kaunos antik kenti, çamur banyosu, kara yolu ile Sultaniye kaplıcaları ya da Çandır köyü üzerinden Kaunos antik kentine treeking yapabilirsiniz. Eğer tekneniz var ise Karaçay ve Semisçe koyuna gidebilirsiniz, tekneniz yok ise kooperatif tekneleri sizleri bu koylara sabah bırakıp akşam alabiliyor.

Nasıl Gidilir?

 

Dalaman Havaalanı, Ekincik Vadisi'ne en yakın havaalanıdır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerden Köyceğiz'e otobüs seferi yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Köyceğiz'den Ekincik'e gün boyu servisler kalkmaktadır. Ekincik'e erişim için son ulaşılan kara noktası Köyceğiz'dir. Ekincik ile bazı şehirlerimiz arasındaki uzaklıklar da şöyledir:

  • Ekincik-İstanbul arası 829 km.
  • Ekincik-Ankara arası 653 km.
  • Ekincik-İzmir arası 289 km.
  • Ekincik-Antalya arası 294 km.

DalamanDalyanFethiyeGöcekMarmaris - Ölüdeniz - Akyaka - Datça - Saklıkent Kelebek Vadisi - Ekincik