KELEBEKLER VADİSİ

 

        KELEBEKLER  VADİSİ

·  Kelebek Vadisi Otelleri

·  Kelebek Vadisi Airport Transfer

·  Kelebek Vadisi Araç Kiralama

Kelebek Vadisi Ölüdeniz beldesi sınırları içerisinde bulunur. Vadiyi oluşturan dağlar üzerinde yaşayan ender canlılar nedeniyle Dünya mirası olarak korunması önerilen 100 dağdan biridir bununla birlikte 8 Şubat 1995'de 1. derecede doğal sit alanı ilan edilmiş, her türlü yapılaşma yasaklanmıştır. Vadinin ismi ise vadiyi oluşturan dağlarda yaşayan kaplan kelebeğinden almaktadır. Fotoğrafçı Rıfat KILAR 70'li yılların sonunda vadiyi görmüş ve vadinin adının Kelebek Vadisi olarak adlandırılmasında büyük etkisi olmuştur.
Kelebek Vadisinde insanların yerleşik hayata geçmeleri M.Ö. IV yy. Likya'lılara dayanır. Likya'lılar Kelebek Vadisinin hemen üstünde adı Faralya adı ile anılan bölgeye yerleşmiş adını da Perdicia olarak diye adlandırmışlardır, köyün şimdiki adı ise Uzunyurt'tur. Likya'lıların ardından sırasıyla Bizans ve Osmanlı egemenliği altına girmiştir.
Vadinin toplam yüzölçümü 130 dönüm civarındadır, alanın 90 dönümü turistik amaçlar için kullanılmaktadır. Vadinin turistik amaçla kullanılması 1986 yıllarında başlamıştır. Vadi 90' lı yıllara kadar düzenli ve kalabalık bir konuk ağırlama imkânlarına sahip değildi, 90'lı yılların başından itibaren vadi gelişmeye başlamıştır.
Kelebek Vadisinin hem doğallığının bozulmaması hem de bölgeye gelen turistlerinihtiyaçlarının giderilmesi için günübirlik kalmak üzere yaklaşık 500 kişiyi ağırlayabilecek çevreye uyumlu ve doğal tesisler kurulmuştur. Kelebek Vadisinin bir kısmında organik tarım da yapılmaktadır.
Kelebek Vadisi, Türkiyenin kamp ve doğa turizminde en çok tercih edilen yerler arasında gelmektedir. Kelebek Vadisinde konaklama her yıl 1 Mart -1 Kasım arasında bölgedeki hizmet veren işletme aracılığı ile sağlanır, vadideki elektrik devlet tarafında değil vadinin işletmecisi tarafından sağlanmaktadır, konaklayanlara elektrik ancak günde 3 defa verilebilmektedir. Vadide konaklama ihtiyacı karşılamak için çadır veya bungalov evler bulunmaktadır.
 
Ulaşım sadece Ölüdeniz üzerinden deniz yolu ile sağlanmaktadır. Kara yolu ile vadiyi oluşturan dağlara varılabilmekte ancak dağların yapısı nedeniyle vadiye inmek bir hayli zordur.
 
 
 
Nasıl Gidilir?
Dalaman Havaalanı, Kelebek Vadisi'ne en yakın havaalanıdır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerden Fethiye'ye otobüs seferi yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Fethiye'den gün boyu Ölüdeniz'e servisler kalkmaktadır.
Kelebek Vadisine erişim için son ulaşılan kara noktası Ölüdeniz'dir. Ölüdeniz ile bazı şehirlerimiz arasındaki uzaklıklar da şöyledir:
  • Ölüdeniz-İstanbul arası 732 km.
  • Ölüdeniz-Ankara arası 662 km.
  • Ölüdeniz-İzmir arası 372 km.
  • Ölüdeniz-Antalya arası 137 km.

 

 

 

 
Dalaman Azur Mavi Turizm
UÇUŞLAR
Dalaman İç Hat Geliş

                           &

Dalaman İç Hat Gidiş

Web Sitemizdeki Fiyatlarımız tarihlere ve yoğunluğa göre farklılık gösterebilir.
2017 TEŞEKKÜR

Dalaman transfer firmaları içinde uzun yıllardır hizmet veren şirketimiz  Mavi Transfer 2017  yaz sezonunu sorunsuz ve başarıyla bitirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Bu yıl 11 personel 8 araç ile toplamda 4328 adet  transfer operasyonu gerçekleştirilmiş olup bu transferler esnasında  yaklaşık 680 bin kilometre  yol kat edilmiştir.  Deneyimli ve disiplinli  çalışan  personelimiz  sayesinde en küçük bir aksilik  yaşanmadan tatilinize huzur ve güven içerisinde başlamanızı  ve  geriye dönüş yolculuklarınızda  Hotel Havalimanı  arası Ulaşımınızı  tam vaktinde gerçekleştirerek bize olan güveninizi boşa çıkarmadığımızın  farkındayız. İlerleyen dönemde Sizlere  daha iyi hizmet verebilmek için öneri ve görüşlerinizi  info@mavitransfer.com adresinden bize ulaştırmanızı rica ederiz.

Bize destek olan tüm misafirlerimizle birlikte, ilerleyen yıllarda daha büyük bir aile olarak görüşmek dileğiyle sevgilerimizi gönderiyoruz. Mavi Transfer çalışanları olarak tüm misaifirlerimize ayrı ayrı teşekkür ederiz.


Mavi Transfer Dalaman Ekibi